TMOU X

La Kukarača na TMOU XNa jubilejním desátém ročníku TMOU samozřejmě nemůžeme chybět. Koná se 7.-8.11.2008 v Brně. Jdeme v této sestavě (v abecedním pořadí): Bob, Čenda, Hadař, Helča a Ifča. Kvalifikace letos nebyla. Je to trochu škoda, protože v uplynulých letech to bylo něco jako taková pěkná internetová minihra.

1. Start

S Helčou, Ifčou a Čendou se setkáváme na Mendláku. Zpočátku je s námi taky Markétka, kterou však Čenda během startovní šifry předává babičce. Ještě předtím se ale stihne spolu s Čendou zúčastnit triumfálního nástupu vítězů předchozích ročníků. Zahájení jubilejního ročníku mělo být velkolepé. Snad i bylo. Já jsem z něj měl trochu zvláštní dojem, částečně vlivem příšerné akustiky v místě, kde jsme seděli. Slib dodržování pravidel snad nebyl nutný. Sborový zpěv hymny Tmou mohl být zajímavý, ale moc sborový nebyl. A ta akustika.Chvíli po zahájení se k nám přidává Hadař. Řešení první šifry nám jde hodně ztuha. Když dojde na nápovědy, dozvídáme se většinou to, co jsme právě vyřešili. Zpětně vidím, že jsme měli v řešení několik chyb, které nám ale naštěstí nezabránily najít výsledné heslo. Okruh obíháme ve chvíli, když už jsou řady hráčů na Velodromu notně prořídlé. Ale to nevadí aspoň budeme mit koho předbíhat.

2. Puzzle

Co jiného dělat s puzzle než složit? Barevné fólie navádějí na stereogram. Teď už ho jen vykoukat. Problém je, že někteří členové týmu vidí až čtyři různé vrstvy. Přesunujeme se k dobře osvětlenému vchodu do Billy. Zkoušíme vybírat písmena bez brýlí podle polohy barevných složek a podobně. Až si Ifča vezme barevné folie a prostě to přečte.

3. Mřížka

Rozdělujeme se a jdeme pro jednotlivé části zadání. Já jdu pro dvě nejjižnější. Kupodivu jsou obě stejná. Asi porucha konzistence šifrovacího prostoru. Scházíme se na české a zkoušíme řešit. Jsou zde určité pravidelnosti, ale stále se nedaří najít univerzální pravidlo. Když uplyne stanovený čas, rozhodujeme se z taktických důvodů vzít i alternativní zadání. A protože ho máme bleskově vyřešené, tak na to původní už nedojde.

4. Hymna Tmou

Je celkem jasné, že bude potřeba originální text hymny Tmou. Já jsem nejprve myslel na celá slova, ale i na shodná písmenka brzy došlo.

5. Metašifra

Trochu se zdržujeme při hledání zadání. Organizátoři se šifrou totiž nejsou na Kamenné ulici, ale v Kamenné kolonii. Máme v týmu znalce Brna, takže nejprve důkladně propátráváme skutečnou Kamennou ulici, než zkusíme i okolí. Šifra vypadá už na pohled strašně komplikovaně. Jak se zadáním postupně prokousáváme, zdá se, že alespoň něco snad půjde. Například Kostel Bosonohy Čenda hlásí už při prvním čtení. V podstatě stačí dělat to, co je v textu napsáno. Nakonec se nám daří vyřešit vše. I když třeba nekonečný kód jsme neřešili úplně vzorovým postupem, nicméně výsledku jsme se nakonec dobrali. Tahle šifra letos patřila mezi nejlepší. Pochvalu zaslouží i to, že se šifra vydávala ve čtyřech kopiích.

6. Barvy

Film je moc pěkně udělaný. Barvy z něj ale ční až moc jednoznačně. Asi aby se tu nekumulovali hráči.

7. Gravitační mřížka

Princip odhalujeme brzy. Teď už jen provedení. Tužka a guma ani fix na folii se moc neosvědčují. Pomocí nálepek už to jde rychle. Když už máme OSTOPOVICE ZBYTKY děláme chybu. Víme o ní, ale nevíme kam kýžené písmeno původně patřilo. Dělat se s tím znovu se nám nechce. Dál vychází asi MO, ale pokračování už je vlivem chyby špatně. Naštěstí už moc písmen nezbývá. Takže odhadujeme MOSTU 650M JZ OD kostela. Tipujeme 650metrů, protože 560 je divné a 065 ještě divnější. Chyba nakonec naše řešení urychlila, protože jinak bychom zdlouhavě dolušťovali až do konce.

8. Karta týmu

U této šifry hodně záleželo na tom, jestli si hráč přebírající zadání všimne nálepky na průkazu týmu. U nás jsem to byl já, a nevšiml jsem si. V diskuzi na stránkách Tmou některé týmy uvádějí, že organizátor lepil nálepku přímo před nimi. V našem případě s ní zmizel ve stanu. A opravdu nejsem schopen říct jestli byla průkazka logem nahoru, protože jsem se samozřejmě soustředil na mapy a průkazku automaticky schoval. Zbytku týmu tedy předávám pouze mapy. Nejprve v nich zkoušíme najít něco nápadného, ale protože na mapě není číslo stanoviště, jdeme se přeptat, jestli nám nezapoměli vydat šifru. Odpověd "Máte vše co potřebujete", nám moc nepomáhá. Tak znovu pátrání v mapě. Po chvíli znovu opakuji: "dali nám jen ty mapy a vrátili kartu týmu ..." a vytahuji průkazku abych ukázal, že je to jen průkazka. A hele, tohle tu ale nebylo. Následuje provícení čelovkou a střihání.

9. Zvířátka

Šifra nás protáhla tunelem vedoucím pravděpodobně pod starou dálnicí. Řešení sice chvíli trvalo, ale vedlo celkem jednoznačně k výsledku. Prostě: přečíst, vyznačit, roztřídit, spojit. Hotovo.

10. Mapa

Velice pěkná mapová šifra. Přehýbáme, jdeme. Začínáme se dostávat do tempa. Zdá se, že by se to do cíle ještě dalo stihnout.

11. Kameny

Protože prší stále víc, usazujeme se pod nedalekým posedem. Šifra by asi byla poměrně snadná, nebýt nešťastného grafické zpracování. Takto jsme se do ní pořád pokoušeli napasovat nějaké kameny nebo skály. Trvá asi hodinu než toho necháme a šifru lehce vyřešíme.

12. Výroky

Očekávám klasickou výrokovou úlohu, ukazuje se však, že v podstatě není co řešit. Osvětluje to vysvětlující text, že se jedná o nouzovou variantu úlohy.

13. Trojúhelníky

A je to tady. Jak již dávno víme, na Tmou bývá třináctka naše konečná, tak nás to letos už ani nepřekvapuje. Z pláštěnky vyrábíme přístřeší a začínáme stříhat trojúhelníky. Zbytek týmu trochu brzdí mou snahu jít do 3D. Já se upínám na čtyřstěny, což je u tečkovaných spojů bohužel chyba. Po nějaké době Helča telefonicky domlouvá azyl u kamarádky v nedalekých Želešicích. A tak se přesouváme. Je tu sice příjemně sucho a teplo, to však bohužel některým členům týmu dává příležitost k pospávání. S šifrou už nehneme.

Závěr

Na letošní Tmou bylo vidět, že organizátoři odvedli obrovský kus práce. Vše probíhalo hladce i přes obrovský počet startujících týmů. Šifry byly nápadité a myslím, že i dobře otestované. Drobnosti jako "bylo" a "ale" v páté šifře bych ani nepovažoval za chyby. Jen jsem měl letos pocit, že některé šifry byly příliš pracné na dořešení. Za tím patrně byla snaha co nejvíce rozptýlit startovní pole. Zdá se, že to zafungovalo, protože s vyjímkou páté šifry nikde nedocházelo k hromadění týmů. Velmi kladně hodnotím vydávání dvou kopií zadání na tým. Díky upřesňujícím textům taky letos odpadlo zbytečné dohledávání šifer na stanovišti. Počasí v poslední fázi nebylo teda nic moc, ale za to snad organizátoři nemohou. Fotky jsme letos zase žádné neudělali. Zato jsme se ale na několik sekund mihli v regionálních zprávách České televize. Doufám že Tmou bude i příští rok. Určitě tam nebudeme chybět. A snad už konečně prolomíme třináctku.

zapsal Bob

Home