TMOU 9

La Kukarača na TMOU 9Již tradičně jsme se začátkem listopadu zúčastnili hry TMOU probíhající v Brně a okolí. Tentokrát jsme šli v této sestavě (v abecedním pořadí): Bob, Čenda, Hadař, Helča a Ifča s Markétkou. Sice to takto vypadá, že nás bylo šest, ale Markétce je jeden rok a s řešením šifer nám pomáhala opravdu minimálně. Teď mě ale napadá, že navíc používala nepovolený způsob přesunů, protože měla kočárek. Kompletní zadání ani řešení zde uvádět nebudu, je k vidění na stránkách hry. Fotky letos zase žádné.

0. Kvalifikace

Kvalifikaci jsme řešili na třech různých místech. Komunikace probíhala pomocí ICQ. V první řadě nás zdržela šifra Osmdesát jedna. Zde se mi jako řešení mnohem víc líbí CHMEL. Mezivýsledek se totiž dá číst jako "Žateckou květinu ..." Naštěstí jsme mezitím vyřešili ostatní tři šifry a mohli pokračovat. Nakonec z toho bylo celkem pěkné 36. místo.

1. Start

Scházíme se U Kudrny Na Baštách. Posléze se přesunujeme na náměstí Svobody, kde to v 17:00 vše začíná. Letos byl start skutečně vydařený. Zvlášť v porovnání s tím loňským. Jako hlavní stan jsme určili Ifču s kočárkem a vydali se shánět jednotlivá dílčí hesla. Jak jsme začali doplňovat písmena, začal text dávat smysl a ani nevadilo, že nám ještě některá hesla chyběla.

2. Text a obdelníky

Hadařovi, kterého jsme vyslali pro první část, přestal fungovat telefon, takže hlavní problém byl setkat se s oběma díly zadání. Samotná šifra pak byla celkem snadná.

3. Plošný spoj

Tady je nejprve potřeba stanoviště najít. Úsek kde může být je poměrně dlouhý. Dělíme se na dvě skupiny a postupujeme z obou konců. Mimochodem nacházíme ještě minimálně jedno další místo odkud je Petrov vidět. (Úplně nejlíp je vidět ze Zderadova mostu, ale to nevyhovuje zadání) Šifra je nápaditá ale snadná. Z baterky a drátu vyrábíme zkoušečku a je to.

4. Mapa

Od začátku předpokládáme, že mapa je mapa. První myšlenka je, že je to mapa historická. Zkoušíme najít nějakou ulici které bychom se chytli. Jako první identifikujeme asi Podpísečnou. Pak už to jde rychle.

5. Pexeso

Jen chvíli nám trvá objevit, že jde vždy o dva prvky z nějaké trojice. Nejlepším vodítkem je asi duch svatý. Když už známe princip, stříháme zadání na čtverečky a skládáme dílky k sobě. Tento typ šifer mám rád. Musím se pochlubit, že se nám podařilo určit správně všechny trojice. Po této šifře se od nás odpojuje Ifča s Markétkou.

6. Krychle

A jak už to tak bývá přichází krize. Že musíme krychli poskládat písmenky dovnitř je nám jasné hned. I to, že otvory uvidíme některá písmena hezky nezkresleně. Dál už však jen několik hodin hledáme pro každý otvor takové písmeno, které je vidět v otvoru ideálního tvaru. Pak se je pokoušíme všelijak řadit. Trošku se pohneme až když zjištujeme, že skrz jeden pětiúhelník je rozumně vidět opravdu jen jiný pětiúhelník. Postupně nacházíme podobný jev i u jiných tvarů. Pak ještě nějakou chvíli trvá než zjistíme, že stačí číst písmena viditelná v daných směrech. Zbývá už jen objevit řazení písmen podle tvarů otvorů a máme řešení.

7. Hádanky

Pěkná průchozí týmová šifra.

8. Fonty

Tady jsme provedli asi ideální postup řešení. Bez zaváhání jsme spojili písmena odpovídajících fontů a v podstatě ihned identifikovali objekt na mapě. Při přesunu jsme však vsadili na jistotu a zvolili trasu která byla nejen delší, ale obsahovala i strmější stoupání.

9. Čísla

Čísla jsou v textu velmi nápadná. A na konci je dost jednoznačně poukázáno na ta chybějící. Bylo to snad až příliš jednoduché.

10. Ryby

Jasně, nejprve spočítat rybám zuby. Co dál? Že by konečně nápověda ze dvojky? Je to tak. Výborně, vychází nějaký text. Až sem to šlo dobře. Teď se ale chytáme do pasti. SZ na začátku navádí na uvažování jen severozápadních slabých ryb. Jsou to ryby plující na sever a západ nebo naopak ty které odtud připlouvají? Dost dlouho nám trvá, než se všemi slepými uličkami prokoušeme. Nebýt toho SZ stačil by nám na vyřešení poloviční čas. Na následujícím stanovišti přichází nemilé překvapení - organizátoři odmítají uznat naše řešení. Nevíme, co se jim na něm nelíbí, protože výsledek je přece jednoznačný. Musíme proto znovu zkoumat řešení, jestli šifra nemá nějaký další stupeň nebo co. Nakonec asi byla chyba v tom, že na papíru s řešením jsme měli zapsáno DUBY V RYBNIKA a asi jsme to i tak přečetli. Možná bylo to U jen tak blbě napsané, nebo jsme se při počítání spletli o jedničku. Při dalším pokusu již samozřejmě čteme správně a heslo je uznáno. Nevím, zda bylo potřeba nás tak trápit.

11. Rastr

Vyřešení této šifry nám netrvá ani zdaleka tak dlouho jako kontrola předchozího hesla. Když nevychází morseovka, zkoušíme grafiku. Okraje navádějí na šachovnici a XOR je první volba.

12. Bludiště

Co s bludištěm? Projít. Sloupců je 26, to asi nebude náhoda. Tak prostě přečtem klíče. Dál má vyjít 50 znaků a řádků je taky padesát, to asi zase nebude náhoda. Takže buď místo vstupu na řádek, nebo počet pošlapaných polí na řádku. A je to tak.

13. Mapové značky

Již na několika minulých ročnících TMOU jsme skončili na stanovišti číslo 13. Bohužel i letos držíme tuto nepěknou tradici. Málokdy se nám stává, abychom se ke správnému řešení ani nepřiblížili. Tady jsme byli totálně mimo. Protože už je ráno, připojuje se opět Ifča s Markétkou. Vykoušeli jsme spoustu slepých cest. Dokonce se nám skoro podařilo aplikovat princip loňské třináctky. Vektory jsme vykreslili všechny z jednoho bodu. Když se to pak přiložilo na mapu středovým bodem na Hády, tak skoro každý koncový bod více či méně přesně na něco pasoval. Inu, jak taky zaznělo: "na mapě prostě všude něco je". Chvíli před polednem se ještě jdeme projít na Hády, kde předpokládáme další stanoviště. Ano, je to tam. Ve 12:00 končíme. Já s Hadařem míříme na vlak, Čenda s Ifčou se jdou ještě podívat do cíle. Helča nás opustila už o něco dřív.
Zpětně musím uznat, že 13. šifra nebyla špatná a dokonce ani moc těžká.

Závěr - Tak jsme zase neprošli Tmou.

Letos bylo Tmou tak nějak pohodové. Příjemné počasí, pohodlné přesuny, pěkné šifry. Přesto jsme do cíle opět nedošli. Podle neoficiálního výpočtu pořadí jsme skončili někde kolem třicátého místa. Je to asi historicky nejhorší umístění týmu La kukarača na Tmou. (u TMOU 4 a 5 nelze určit) A nejsem si jist, ale asi i na všech šifrovačkách vůbec. Co se da dělat, stárnem a konkurence stále roste. Snad to bude příště lepší. Nebo přinejhorším stejné. A nebo aspoň ne o moc horší.

zapsal Bob

Home