TMOU 8

La Kukarača na TMOU 83.-4. Listopadu proběhl v Brně a okolí už osmý ročník hry TMOU. Tentokrát jsme se zúčastnili v této sestavě (v abecedním pořadí): Bob, Čenda, Hadař, Helča a Vendula. Kompletní zadání ani řešení zde uvádět nebudu, je k vidění na stránkách hry.

0. Kvalifikace

Dlouho před začátkem samotné hry jsme přemýšleli jak to uděláme s kvalifikací. Jestli budeme řešit společně, nebo na více místech a podobně. Těsně před kvalifikací se vše změnilo. Čenda napsal pěknou esej, za niž jsme dostali divokou kartu do hry, takže jsme se již nemuseli účastnit kvalifikace. Nevím jak otatní členové týmu, ale já jsem z toho měl smíšené pocity, protože jsem se na kvalifikaci docela těšil. Nakonec organizátoři umožnili abychom si mohli zkusit kvalifikaci alespoň mimo pořadí. Nakonec jsme to pojali velmi laxně. Výsledný čas by stačil až na něco kolem sedmdesátého místa.

1. Start


2. Tic-tac

Později se ukázalo, že jsme správně určili méně než třetinu tiktaků.

3. Displej

Na displeji se občas objevuje sekvence 12-ti obrázků. Některé z nich Brňáci poznávají hned, další se snažíme vyfotit. Nakonec máme míst určeno možná až zbytečně mnoho. Kružnice je zcela jasná, takže hurá do jejího středu. Začátky míváme obvykle pomalejší, takže jsme pravděpodobně v hlavní vlně soutěžících. Přesunujeme se zcela přeplněnou tramvají.

4. Čtyřlístek

Čtyřlístek vlastně není šifra. Ale je moc pěkný. Dělíme se na skupiny a hned se zase svoláváme, protože výchozí bod je pár kroků od nás. Projít trasu je snadné. Nenecháváme se zmást výrokem o otočené mapě.

5. CD

Celkem bez problémů určujeme, že je potřeba správně přiřadit letopočty. Většinu z nich máme na první poslech. Se zbytkem pomohou přátelé na telefonu. Mimochodem, u první šifry byla nápověda k tomuto stanovišti, ale my jsme ji nějak přehlédli. Během přesunu potkáváme na zastávce autobus, který má za 15 minut vyjet naším směrem. Protože nás ale řidič nechce nechat čekat uvnitř, jdeme raději pěšky. Cestou nás pak autobus dohání, takže se část týmu přece jen kousek sveze.

6. Sudoku

Nejprve nějakou pochybnou úvahou docházíme na možnost, že řešením je černý král. Moc tomu ale nevěříme. Vysíláme tam Čendu a pokračujeme v řešení. Naštěstí nápad na Sudoku přichází brzy. Přesměrováváme Čendu a jdeme.

7. Čtverečky

Jen co spočítáme počet čtverečků ve sloupcích, zkoušíme správné řešení. Ani jsme si nevšimli morseovkové nápovědy v zadání.

8. Křivka

Doma bych kótu 335,9 hledal někde v údolí. Tady v okolí Brna to však představuje celkem slušné stoupání. Na vrcholku nám chvíli trvá, než nalézáme zadání. Hned první nápad vede k řešení. Je jen potřeba pečlivě měřit.

9. Orienťák

Je to klasický orientační běh. Teda orientační chůze, protože my neběháme. Dělíme si stanoviště. Nalézáme je celkem bez větších problémů. S pomocí nápovědných textů je i řešení poměrně snadné.

10. Přesmyčky

Nejprve chvíli hledáme u nesprávného mostu, u toho dalšího už pak zadání lehce nacházíme. Řešení opět víceméně v pohodě. Během přesunu se pokoušíme napít zmrzlé kofoly. Moc to nejde - ledová tříšť ucpává hrdlo láhve.

11. Sokoban

Zkoušíme jen přesouvat čtverečky. Když to nikam nevede, další nápad už je správný - Sokoban. Jako velmi praktické se ukazuje přepsání písmen na papírové nálepky. Cestou na další stanoviště před námi přebíhají tři divočáci.

12. Piškvorky

Usazujeme se na terase blízké chaty. Cestou trochu bloudíme, takže přicházíme až k silnici. Kousek od nás je autobusová zastávka, tak se aspoň podíváme jestli něco nejede. Je to sice nepravděpodobné, ale jede.

13. Mapové značky

Třináctá šifra je pro nás kritická. Že jde o mapové značky odhalujeme poměrně brzy. Dál už se šifrou nemůžeme pohnout. Zkoušení mnoha postupů nikam nevede. Já jsem možná zbytečně fixován na to, že značky vytvářejí trasu s danými vzdálenostmi. Časem se přesunujeme do Soběšic do hospody, kde pokračujeme v luštění. Tady nás taky v poledne zastihuje SMS o ukončení hry. Asi nejsem objektivní, protože jsme tu skončili, ale šifra se mi zdá dost nepovedená. Sám nápad s popisem mapových značek je moc pěkný. Ale je pohřben pochybným použitím vzdáleností. Snad by pomohlo, kdyby byly uvedeny vzdálenosti třeba v metrech například jako ceny obrazů.

Závěr

Tak jsme zase neprošli Tmou. Díky snadným šifrám (s vyjímkou třináctky) a dlouhým přesunům ani moc nevadilo jaká byla zima. Ono to letos ani nebylo moc tmou, protože skoro celou noc jasně svítil měsíc. Tentokrát to bylo spíš zimou.

zapsal Bob

Home