Svíčky 2009

La Kukarača na hře Svíčky 2009Svíček se účasníme pravidelně a letos to máme dokonce trochu blíž než obvykle. K obvyklému základu Bob, Čenda, Hadař se letos přidávají Ondra s Pavlem.

0. Bezvíček

Ve světové fázi Bezvíčku jsme vyřešili 6 úloh a to v docela dobrém čase, takže do hry jdeme s hezkými deseti body. Letos se světový Bezvíček povedl. Úlohy byly tak akorát obtížné.

1. Start - Mřížky

Od začátku se upínáme na zcestnou myšlenku, že zkombinováním několika 16-ti děrových mřížek vznikne jedna 64-děrová. A ona skutečně vzniká. Každá další mřížka má v jedné poloze větší a větší počet shodných polí se vznikající supermřížkou. A brzy ji máme, krásnou 64-děrovou supermřížku. Ale ouha, bohužel pomocí ní nic nepřečteme. Zmocňují se nás obavy, že k řešení potřebuje každý tým právě tu svou první mřížku. Kdo ví, kde je té naší konec. Naštěstí nacházíme její nákres. Po dalším zkoušení objevujeme, že v jedné poloze dává mřížka smysluplný text. Tak a můžeme měnit znovu od začátku. Po čase sice máme díky odcházejícímu týmu mřížky dvě, ale práce jde pomalu, protože stále častěji narážíme na již aplikované mřížky. Pokud se dobře pamatuji chybí nám při odchodu jen jedna část textu, kterou nepovažujeme za důležitou. V té době už je areál hřiště značně vyprázdněný. Útěchou nám může být, že opodál stále ještě luští Albert Stallone a Prahory. A to jsme ještě měli štěstí, že autoři nezvolili zákeřnou variantu, kdy mřížka pro klíčový úsek chybí a získá se jako zbytek po vyškrtání všech ostatních. To bychom snad museli shánět mřížky potřetí.

2. Lentilky

Chvíli nám to trvá, ale nakonec podobu s krabičkou odhalujeme. To, že jedna barva chybí už víme. Zbývá už jen zvýraznit písmena na pozicích růžových lentilek.

3. Křížovka

Díky domácí přípravě se Sirkami je jednoduché vyplnit políčka textem. Zdá se, že čísla víceméně sedí na své pozici na číselné ose, i když některá stejná čísla jsou proti sobě mírně posunuta. Volíme nulovou linii a od ní odpočítáváme písmena. Napoprvé jsme o jedno písmeno mimo. Pak už to jde.

4. Pí

Průchozí šifra, ani si nesedáme. Na kalkulačce máme dostatečný počet míst abychom věděli kam jít. Pro jistotu si pak ještě voláme o víc desetinných míst, ale ukazuje se, že zpráva už stejně o moc dál nepokračuje.

5. Pizgřišňoufely

Šifra na první pohled připomíná šílené řeky z loňského Bezvíčku. Nakonec to není tak zlé. Místopis lze snadno napasovat a veličin není mnoho. Řešení je jen otázkou času. Máme však asi chybu v předponě dáčno, takže nám další stanoviště vychází 25 kilometrů daleko. Dokážeme to korigovat protože víme, že předpony jdou přibližně po třinácti. Nejistota ale zůstává. Navíc kromě kóty 504 je v okolí ještě 502. Číslo 504 nám sice vyšlo poměrně přesně, ale kdo ví. A geometricky má poloha stanoviště samozřejmě dvě řešení. K tomu navíc upřesnění, že hledaný objekt vlastně neexistuje. Takže jdeme sice na nejpravděpodobnější místo, ale mám opravdu velké obavy. Máme ale štěstí, zadání další šifry je přesně tam, kde má být.

6. Bytové družstvo

Vlastně ani nevím jak nacházíme řešení. Prostě je to jedna z možností. S interpretací řešení nemáme problém, protože kromě nové mapy máme ještě jednu starší z roku 1998 na které je bouda označena jako kůlna. Při přesunu volíme cestu, která se po chvíli mění v ostružinovou džungli. Když se nám z ní podaří vymotat, zorientujeme a za chvíli už máme další zadání.

7. Souhvězdí

Nejprve k popisům přiřazujeme jména zvířat, pak plynule přecházíme na souhvězdí. Všímáme si velikosti hvězd a odtud už je jen krok k semaforové abecedě. Protože v povinné výbavě byl manuál Tmou, očekával jsem, že se ve hře objeví Semaforová, Braillova, nebo vlajková abeceda. Tahle Šifra se moc povedla.

8. Braille

Nalezení této šifry bylo trochu orientačně náročnější. My jsme zvolili delší postup po stezce severně od sjezdovky a pak po kraji lesa. Cesta to nebyla jednoduchá, navíc sjezdovka oproti očekávání neměla viditelné sloupy. Naštěstí jsme ji neminuli a zadání celkem v pohodě našli. Samotná šifra již byla průchozí.

9. Letopočty

Než stačím rozvinout teotii o trojmístných iniciálách, má už zbytek týmu přiřazené snad všechny letopočty. Z toho už lze dvacetšestkovou soustavu snadno určit. A protože poslední číslo sedí na blízkou kótu je hotovo.

10. Turniket

Desítku neřešíme a plánovaně bereme ihned řešení. Ostatně jako každý kdo má dostatek bodů. Na turniketu je útulně, podává se tu občerstvení. Potkáváme chybějící růžové lentilky.

11. Obrázky

Jedenáctka je taková zábavná týmová šifra jaké si vždycky užíváme. Jde nám to velice rychle, takže se musíme ještě chvíli zdržet než se nám podaří dopít horké kafe.

12. Překryv

Šifra nic moc. Vypadá to graficky. Jsou tam tři oddělené bloky. A protože se s tím nedá nic moc dělat zkoušíme to překrýt. A je to.

13. Spousta písmen

Zadání vypadá nějak moc rozsáhle. Po chvíli se daří vykoukat nějaká slova. Mimochodem první co vidím je zebra, což je nakonec jen blbě přečtený kus Azerbajdžánu. Zvýraznění měst, států a řek ukazuje jasné číslice. Čtení tolikátého písmena v jaké číslici leží se nabízí. Ale výsledek nedává smysl ať už čteme dohromady nebo po číslech. Někdo si všímá, že z písmen řek lze přesmýknout SOUTOK. Asi je v tom nějaký systém, ale už ho nehledáme. Přesmýknout i zbylá dvě slova je snažší.

14. Pásky

Brzy je jasné, že pásky se seřadí podle kompletní abecedy. Zpočátku ignorujeme informaci ze Sirek o neprovádění vertikálních pohybů. Přece jen, když řadím podle abecedy, tak ji srovnám do řádku. Pásky si taky lze představit jako kolečka, která je potřeba přeskládat a správně natočit. Ideálně by měl vzniknout text ve všech zbylých řádcích. Když to dlouho nikam nevede, zkoušíme věřit Sirkám. Nenecháváme se odradit, že text v řádcích vypadá nesmyslně. A je to tam. Dost jsme se tu zdželi, ale ještě pořád je šance dojít. Možná, že varianta Kolečka, tedy s vertikálními posuny, by byla jako šifra elegantnější.

15. Morseovka

Naše konečná. Zaměřujeme se různými špatnými směry. V textu jsou například krátká slova, která jsou obsažena v jiných delších. Taky se zabýváme významy slov. Vzpomněli jsme samozřejmě i na morseovku, ale nebyli jsme příliš důkladní. Před polednem se vzdáváme a jdeme se podívat do cíle. Ale jen na chvíli, protože většina týmu brzy pospíchá na vlak.

Závěr

Je to zvláštní, ale letošních Svíčkách vidím jen pozitiva. Opravdu mě teď nenapadá nic co by se dalo vytknout. (Samozřejmě s vyjímkou toho, že jsme nedošli do cíle)
- Občerstvení na startu a pak i na turniketu přišlo vhod.
- Jako výborný nápad hodnotím upřesňovadlo polohy stanovišť.
- Příjemně mě překvapilo, že i když pravidla povolují jen jednu porci zadání, tato se většinou skládala ze dvou stejných částí.
- Šifry byly nápadité. Nevím o žádné chybě v nich. Tedy měli jsme podezření u pětky, ale teď zpětně myslím, že jsme v jednom výpočtu zaměnili dvě řeky.
- Trasa byla místy náročnější, ale to je dobře.
- Zdá se, že celkový systém hry letos konečně dobře fungoval (nápovědy, turniket ...), tak už ho snad orgové do budoucna nebudou měnit.

zapsal Bob

Home